Historia rasy w Polsce

  • Pies Jindo po raz pierwszy zaznaczył swoją obecność w Polsce 20.04.2014 podczas XXXVII Krajowej Wystawy Psów Rasowych w Grudziądzu. W klasie szczeniąt pokazana została suczka Morningcalm I’m So Smart, angielski import należący do duńskiej hodowli.

  • W 2015 roku, dokładnie 6.12.2015, 59 Krajową Wystawę Psów Rasowych w Świebodzicach wygrał Hansol of Deokcheon Samgeori, koreański import mieszkający w Niemczech. 
  • Historia Jindo w Polsce rozpoczyna się we wrześniu 2017 roku, kiedy to pierwszy pies, z rodowodem KKF (Korea Kennel Federation) / FCI, wylądował na warszawskim Okęciu. Był to Taesan, biały samiec urodzony na wyspie Jindo, importowany do kraju przez hodowlę Yuukitohokori (FCI).
  • W połowie 2020 roku z Korei przyleciała pierwsza suczka, rudo płowa Bomi of Noryeong Sanmaek, importowana przez tą samą hodowlę. 
  • 22 września 2021 roku na świat przyszedł pierwszy miot tej pary; 1 biała suczka i 3 rudo płowe samce.
BokSil, BongJi, BoSal, BaRem of Yuukitohokori (FCI)

Z owego miotu jedno szczenię zostało w kraju – BokSil of Yuukitohokori (FCI), który aktywnie bierze udział w wystawach psów rasowych i promuje rasę Jindo u boku swojej mamy. 

  • W sierpniu 2022 rasa została wpisana na listę psów ras myśliwskich uprawnionych do uczestnictwa w wystawach psów myśliwskich.
  • 4 września 2022, Bomi i Haru doczekali się kolejnej czwórki potomstwa, tym razem biała suczka, biały piesek, wilczasty piesek i rudo płowa suczka. Warto nadmienić, iż umaszczenie wilczaste jest bardzo rzadko spotykane.
ChaeYoung, ChangKyun, ChanYeol, ChaeRin of Yuukitohokori (FCI)

Biały samiec, ChangKyun of Yuukitohokori (FCI) został w Polsce i mieszka na śląsku. 

  • 1 kwietnia 2023 roku, podczas wystawy psów myśliwskich w Gniazdowie (O/ Częstochowa) po raz pierwszy na polskim podium stanął ‘polski’ pies Jindo. 

BokSil of Yuukitohokori (FCI) zajął IV lokatę w konkurencji “Zwycięzca Grupy V”, wyboru dokonał Pan sędzia Grzegorz Wolski.

  • 24 października 2023 na świat przyszedł trzeci miot Jindo, po tej samej parze. 2 białe suczki i 3 rude samce – wszystkie szczenięta wyjechały za granicę.
EunHyuk, EunJi, EunJae, EunBi, EunChang

 

Wykorzystywanie i kopiowanie treści oraz multimediów bez naszej zgody jest niedozwolone.