Dzień koreańskiego psa Jindo

3 maja – na wyspie Jindo obchodzony jest dzień koreańskiego psa Jindo

To przeważnie 4-dniowy festiwal podczas którego organizowane są;

  •  jedna z ważniejszych wystaw specjalistycznych tej rasy
  • zawody agility
  • pokazy promujące rasę
  • w tym czasie obchodzony jest też dzień dziecka więc dla najmłodszych przygotowywane są zabawy tematyczyne: puzzle, kolorowanki, zdjęcia z podobizną Jindo, itp.

Na wyspie znajduje się ośrodek promocji rasy, gdzie odbywa się cała impreza.
Park powstał w 2012 roku i regularnie od marca do grudnia organizowano tam pokazy dla zwiedzających. Niestety imprezy zostały odwołane podczas pandemii koronawirusa, ale mówi się o ich powrocie w 2023 roku. 

https://www.hani.co.kr/arti/PRINT/740945.html

Jindo można wyszkolić do wykonywania wszelkiego rodzaju sztuczek. Turyści oglądają pokazy, w których psy chodzą na tylnych łapach, przyjmują zamówienia na drinki, znajdują napój w lodówce po czym dają go trenerowi, przeskakują przez obręcze ~1,5 metra nad ziemią, skaczą na skakance z trenerem, czy malują portrety. 

Wszystkie psy występują u boku swoich właścicieli, z którymi ćwiczą w domu 10~20 minut dziennie, aby dopasować ruchy przed weekendem. 

https://www.boboandchichi.com/2014/04/presenting-jindo-dog-one-koreas-national-treasures/

Sama wyspa to istny raj dla miłośników psów Jindo. Znajdziemy tam m.in. murale i pomniki z wizerunkiem tego psa. 

Jeden z pomników przedstawia najbardziej znają suczkę o imieniu “Baeggu” [백구], która została sprzedana z wyspy Jindo do Daejeon (około 300 km odległości). Baeggu kochała swoją właścicielkę ponad życie i znalazła się nagle w innym miejscu. Nigdy wcześniej nie opuściła wyspy, ale w jakiś sposób polegając na swoich wspomnieniach powróciła do domu. Pokonała drogę, której nie pamiętają nawet ludzie.
Jej historia została opisana w komercyjnym filmie, który poruszył wielu widzów.

Pewnego dnia usłyszałam szczekanie na naszym podwórku, więc wyszłam na zewnątrz i zobaczyłam naszego starego psa. Widziałam go po raz pierwszy po czterech miesiącach. Jego pyszczek i łapy były zmęczone. Tak bardzo się ucieszyłam kiedy go zobaczyłam. – właścicielka Baeggu

Największą atrakcją jest jednak park tematyczny w całości poświęcony Jindo, a tam:

  • muzeum, a w nim podobizny wszystkich koreańskich ras psów, “galeria sław” czyli zdjęcia championów na przełomie lat, informacje na temat historii i samej rasy, itp.
  • specjalistyczna hodowla Jindo – można zobaczyć psy zarówno dorosłe jak i szczenięta
  • w pełni wyposażony plac do agility 

Fotografie udostępnione przez Rebeccę Cunningham (hodowla Yulyeong – UK) – dziękujemy! 

 

Wykorzystywanie i kopiowanie treści oraz multimediów bez naszej zgody jest niedozwolone.