Czy Jindo to pies dla mnie?

To pytanie, które powinien sobie zadać każdy kto planuje zakup / adopcję psa, przecież nikt nie kieruje się samym wyglądem, a charakterem i cechami danej rasy, prawda? 😉 

W tym miejscu przedstawimy wszystkie brzydkie cechy Jindo, które mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na podjęcie odpowiedniej decyzji 

Ile kosztuje utrzymanie Jindo?” z tym pytaniem przyszło nam się zmierzyć wiele razy i choć nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to kwestia osobnicza, tak oszacowaliśmy roczny koszt utrzymania psa i może w jakiś sposób ten artykuł okaże się pomocny. 

Aby przeczytać, kliknij w obrazek~

LINIENIE
Jindo to rasa podszerstkowa, która dwa razy do roku wymienia sierść (podszerstek i okrywę włosową) i jest tego naprawdę sporo. W zależności od warunków termicznych w miejscu zamieszkania będzie liniał okresowo lub niemal cały czas gubił po włosku – im w domu cieplej, tym bliższym przyjacielem stanie się dla nas odkurzacz. 

Przeczytaj: Pielęgnacja sierści, linienie

Dlatego, jeśli nie lubisz sierści na kanapie, dywanie, w samochodzie i wszędzie gdzie spojrzysz – to nie jest rasa dla Ciebie! Jeśli jednak okresowe linienie nie stanowi dla Ciebie większego problemu, to przejdźmy dalej.

INSTYNKT ŁOWIECKI
Jak na rasę myśliwską przystało, Jindo ma bardzo silny instynkt łowiecki i może polować na obce koty, wiewiórki, ptactwo i inną zwierzynę, która będzie dla niego interesująca. W związku z tym nie nadaje się do puszczania luzem na terenach otwartych oraz niełatwo jest wprowadzić np. kota do domu w którym mieszka dorosły Jindo.

Dlatego, jeśli nie wyobrażasz sobie mieć psa i nie móc go puścić luzem na łące czy w parku – to nie jest rasa dla Ciebie! Właściciele nawet najlepiej wyszkolonych Jindo nie zalecają i sami nie spuszczają swoich czworonogów ze smyczy. Super alternatywą są długie linki.

https://funnypani.com/334

Same Sex Aggression (SSA)
AGRESJA WOBEC PSÓW TEJ SAMEJ PŁCI
To nie jedynie legenda i trzeba wziąć to do siebie na poważnie. U znacznej większości Jindo po okresie dojrzewania, kiedy ze szczeniaczków kochających wszystkich, stają się dojrzałymi psami, pojawia się niechęć wobec psów tej samej płci.

Jedne będą unikały kontaktu z innym psem, a drugie wdadzą się w bójkę, dlatego bardzo ważna jest wczesna socjalizacja w hodowli, następnie kontynuowanie jej w nowym domu i konsekwencja we wszystkim co robimy i czego uczymy naszego psa. 
Tyczy się to również psów mieszkających pod tym samym dachem – do pewnego momentu może będzie spokojnie, ale do czasu kiedy zrobi się za późno.

Dlatego, jeśli szukasz psa, który ‘musi’ lubić wszystkie obce czworonogi i musi być dla nich milutki lub jeśli zamierzasz rozszerzyć stado i nie wyobrażasz sobie możliwej izolacji psów, które mogą się nie lubić  – to zdecydowanie nie jest rasa dla Ciebie!

WYCOFANIE W STOSUNKU DO OBCYCH LUDZI
To również nie jest mit i nawet najlepiej zsocjalizowany Jindo może przejawiać nieśmiałość / wycofanie w kontaktach z obcymi ludźmi w wieku po szczenięcym. 
Zwany psem jednego właściciela staje się w pełni oddany i lojalny przeważnie wobec jednej osoby, z którą nawiąże silną więź.

Przy nowych osobach bywa niepewny i podejrzliwy, dlatego np. duże skupiska ludzi czy wystawy psów rasowych, a szczególnie nagły kontakt z nieznajomym, mogą być dla Jindo nieco przytłaczające. Jeśli miałabym porównać go do człowieka, to trochę taki pies introwertyk. 

Dlatego, jeśli szukasz psa, który będzie witał każdą nową osobę uśmiechem, merdającym ogonem i będzie w pełni socjalny – to nie jest rasa dla Ciebie!
Jeśli powyższe nie stanowi dla Ciebie problemu, a zamierzasz spróbować swoich sił np. na wystawach psów rasowych, przygotuj się na sporo pracy, zacznij jak najwcześniej i miej dużo cierpliwości. 

INTELIGENTNY UPARCIUCH
Jindo jest psem bardzo inteligentnym, który dużo obserwuje i szybko się uczy, ALE jest jeszcze druga strona, która może doprowadzić nieświadomego człowieka do szału. Jak przystało na niezależnego psa, nie zawsze chętnie i nie zawsze od razu wykona nasze polecenie. Najważniejsze, aby się nie poddawać i aby treningi i nauka przebiegały z pozytywnymi skojarzeniami.

Dlatego, jeśli szukasz psa, który nie ma własnego zdania i takiego, który natychmiast chętnie wykona każde polecenie – to nie jest rasa dla Ciebie

 

Wykorzystywanie i kopiowanie treści oraz multimediów bez naszej zgody jest niedozwolone.